5 SORU-5 CEVAP: DOĞU EKSPRESİ

“Kara tren gecikir belki hiç gelmez,

Dağlarda salınırda derdimi bilmez.”

Erzurum garında banklar üstünde uyku tutmazken yalnızlığımı (Nurullah Genç dizesidir) bu türkü çalardı istasyonda. Üniversiteyi Erzurum da okudum. O zamanlar Doğu Ekspresinin bu kadar meşhur olacağını, insanların bilet almak için aylar öncesinden sıraya gireceğini  söyleseler “Git bakasıyla dalga geç!” der geçerdim. Zira o zamanlar yalnızca binmek zorunda olanların ve merağı olanların bindiği, kiminin adını sadece Agatha Christie romanından bildiği bir ulaşım alternatifiydi Doğu Ekspresi. Neydi, ne oldu, nasıl oldu soralım bakalım.

1-) Doğu Ekspresi dediğimiz tren gerçek Doğu Ekspresi mi?

“Nasıl soru bu şimdi?” diyenleriniz olabilir. Ama hemen cevap vereyim. Şimdi ki Doğu ekspresi orijinal Doğu Ekspresi değil. Yaklaşık 1800 km uzunluğu ile Avrupa’nın en uzun hatları arasında yer alan ve 36 saat süren (-ki hiç 36 saatte gitmedim. En erken 38 saatte indim.) güzergah İstanbul-Kars arasında olan güzergahtır. Orijinal Doğu Ekspresi İstanbul-Kars arasında yer alan bu hatta gidip gelen trendir. Şu anda ki Ankara-Kars arası güzergah eski Ankara Ekspresi güzergahıdır. Haydarpaşa Garının kapatılması ile Doğu Ekspresi kaldırılmış Ankara Ekspresine Doğu Ekspresi denmiştir. 

2-) Bilet fiyatları nedir ve güzergah nasıldır?

Benim kullandığım zamanlarda (2007-2010) 10 TL’ye numaralı bilet bulmanız mümkündü. Yataklı vagon ücreti ise yanlış hatırlamıyorsam 27 TL idi. Yok yanlış yazmadım, öyleydi. Tren kalkmadan hemen önce gidip biletinizi alabilirdiniz. Bilet fiyatları enflasyona bağlı olarak değil popülerliğe bağlı olarak değişti. Güncel fiyat biletleri için TCDD sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mevcut Doğu Ekspresi Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum üzerinden geçerek Kars’a ulaşıyor.

3-) Bu kadar popüler olacak derecede güzel manzaralara sahip mi gerçekten?

Evet. Hele kışın gidersiniz doyamazsınız. Lakin efendim o manzalar benim öğrencilik zamanım da da vardı ama trene binene “ya aklın yok ya paran” denirdi. Zira indiğinizde üstünüzün kötü kokması, sırtınızın ağrıması çok olağandı.  Dolayısıyla bu popülerliğin nedeni manzara güzelliği değil sosyal medyada alınan etkileşimlerin güzelliği. Potansiyeli gören TCDD konfor ve güzergahta iyileştirmelere de gidince yalnızca meraklısının ve mecbur kalanın bindiği Doğu Ekspresi oldu butik oteli.

4-) Trende seyahat görüldüğü gibi çok mu eğlenceli?

Hem de nasıl! Disneyland eline su dökemez. Galip Erdem “Ah o herkese benzemek hırsı yok mu, insanı kendi kendine benzemekten alıkoyar.” der. Yukarıda da dedim ya etkileşim hastalığına yakalandık hepimiz. “O yaptı beğenildi. Daha fazlasını yapalım, daha fazla beğeni alalım” derdine düşünce insanlar bizim Doğu Ekspresi hisseli harikalar kumpanyasına döndü. Oysa yaşlı bir amcanın evlatlarının hayırsızlığını, kete ile civil peyniri yerken o trende dinlemiş, karısından kalan tek yadigar siyah beyaz fotoğrafı o trende görmüştüm. Kompartımanda bilet kesen amca torun sahibi olduğunu öğrenince mutluluktan ağlamış, çayın benden delikanlı deyip kendi eliyle demlediği çayı o trende getirmişti. Bu yol bitmez diyen yaşıtım bağlamayı alıp, “yazın yağar kar başıma” diye o trende türkü söylemişti. Tabi ki tercihler değişir ama ben o samimi halini sevmiştim. Şimdiki halini hiç sevemedim.

5-) “Tren yolculuğu yapmak istiyoruz ama Doğu Ekspresi kadar uzun da olsun istemiyoruz”. Alternatifi yok mu?”

Tabi ki var. Her ne kadar sosyal medya da ve seyahat sitelerinde varsa yoksa Doğu Ekspresini görüyor olsanız da TCDD sitesine girip baktığınızda başka başka güzergahlarında olduğunu görebilirsiniz. Bunların arasında favorim İzmir Mavi Treni. Eskişehir’in göbeğinden binip İzmir’in göbeğinde inebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 12 saat sürüyor. ( Bu trende de 14 saatten önce inmedim.) Tabi ki Doğu Ekspresi manzarası bulamazsınız. Zaten yolculuğun büyük bir kısmı gece olduğu için çok bir şey göremiyorsunuz. Lakin keyifli bir tren yolculuğu geçirebilirsiniz. Sonuçta aynı romantik, eğlenceli  fotoğraflar bu trende de çekilebilir. Manzara da olmayıversin 🙂

İşin şakası bir yana tren yolculuğu yapmak isterseniz, kendinizle ya da sevdiğinizle sakin ve keyifli vakit geçirmek için yapmanız nacizane tavsiyemdir. Bırakın  beğenileri başkası alsın. Siz takın kulaklarınızı, açın perdenizi  düşünün, hayal kurun, çayınızı/kahvenizi için.

Necip Fazıl Kısakürek’in “İstasyon” şiiriyle bitirelim.

Burda gelir insana,
Boş günlerin usancı.
Çalar birden kampana,
Ölüm çanından acı.
Sonra bir düdük öter,
Kesik çığlıklarla der :
Burdan bildik gidenler,
Yarın döner yabancı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s